Kup samochód dostawczy od ręki, lub wynajmij

19 - 08 - 2023r. admin Kup samochód dostawczy od ręki, lub wynajmij

Pandemia wiele zmieniła na rynku sprzedaży samochodów dostawczych. Zabrakło komponentów, terminy odbioru aut wydłużyły się, więc naturalnym odruchem kupujących było zwrócenie się do tych producentów u których auto można było kupić od ręki.

Wydawało by się to logiczne – produkcja samochodu, a następnie zabieganie o kontrahenta? Nie! Nawet dzisiaj podobna chronologia nie należy do dominujących metod. Zwykle bowiem tworzono dokumentację zamawianego auta, ustalano detale z kooperantami, potem auto składano, aż ostatecznie dochodziło do przekazania klientowi. Ten system wyglądał na oczywisty i nikt go nie kwestionował. Owszem istniały gotowe samochody, najczęściej w jednostkowych egzemplarzach  funkcjonujące jako pojazdy demonstracyjne, przygotowane do ekspozycji na targach i specjalnych pokazach tylko dla nabywców hurtowych. Czasem pracowały jako auta testowe przygotowane do tego celu w standardzie w bardzo krótkich seriach,.

Dziś coraz większa grupa producentów zmienia system i oferuję auta z góry przygotowane do wykonania rożnych zadań i oferowane w natychmiastowej sprzedaży. Zainteresowany nabywca może praktycznie wyjechać autem w dniu w którym zdecydował się na jego zakup. Jedna z pierwszych firm na polskim rynku, które zaczęły rozwijać ten system produkcji jest firma HEWEA specjalizująca się w pojazdach branży komunalnej. Bazując na doświadczeniu, stawiając na ścisłą współpracę z kooperantami wyprodukowali liczną rodzinę pojazdów specjalistycznych z której to palety mogą wybierać klienci odbierając praktycznie natychmiast zamówione pojazdy. Firma  HEWEA ma swoją siedzibę pod Wrocławiem, ale na Górnym Śląsku działa prężne przedstawicielstwo.


Można powiedzie, że w kategorii aut dostawczych i specjalistycznych dostępnych od ręki znalazł się również wynajem samochodów. Szczególnie wynajem busów i małych aut dostawczych spopularyzował się w czasie i po pandemii. Wynajem, szczególnie długoterminowy ma szereg zalet  choć oczywiście nie jest wolny od wad.


Długoterminowy wynajem pozwala uniknąć dużej jednorazowej inwestycji na zakup nowego pojazdu. Zamiast tego firma płaci regularne raty, co może być bardziej dostępne finansowo. Ta forma jest też często tańsza niż kredyt czy leasing szczególnie z powodu kosztów ubezpieczenia i obowiązkowych przeglądów okresowych.  Wynajmujący zazwyczaj pokrywa koszty serwisowania i napraw pojazdu, co oznacza, że  firmy nie muszą martwić się o te dodatkowe koszty utrzymania. Wynajmujący oferują zazwyczaj szeroki wybór nowoczesnych pojazdów dostawczych, co pozwala firmom korzystać z najnowszych technologii i osiągnięć w dziedzinie transportu.


Wadą jest niewątpliwie fakt, że firma nie staje się właścicielem pojazdu nawet po zakończeniu długiej umowy wynajmu. W przypadku wcześniejszego zakończenia umowy mogą wystąpić dodatkowe koszty, co może ograniczyć elastyczność. Umowy wynajmu często mają określony limit przebiegu, co może być problematyczne, jeśli firma ma intensywną działalność i przejeżdża miesięcznie znacznie więcej kilometrów niż przewiduje limit. Wynajmujący może też zastrzec w umowie możliwość  nakładania dodatkowych opłat za nadmierne zużycie i uszkodzenia pojazdu, co może podnieść koszty.


W rejonie Górnego Śląska znajdziecie państwo liczną grupę firm wynajmujących samochody dostawcze i specjalistyczne. Niczego nie sugerujemy, a jedynie przedstawiamy obecne możliwości. Pamiętajcie, że przed podpisaniem umowy wynajmu należy dokładnie przeanalizować warunki i skonsultować się z ekspertami, aby wybrać najlepsze rozwiązanie dla indywidualnych potrzeb firmy.

kontakt@spyrahol.pl