Elektryczne samochody dostawcze

19 - 08 - 2023r. admin Kup samochód dostawczy od ręki, lub wynajmij

Dostawcze samochody elektryczne dzięki swoim zaletom, również u nas na Śląska, zdobywają coraz większą popularność, chociaż mają także pewne wady.

Zalet dostawczaków nie trzeba tu wymieniać, gdyż to jest w Polsce jeden z najbardziej popularnych pojazdów dostawczych w handlu, usługach i przemyśle. Jednak elektryczny dostawczak to przede wszystkim zero emisji. Dostawcze samochody elektryczne są czyste w użytkowaniu, ponieważ nie emitują spalin, co pomaga w ograniczeniu zanieczyszczenia powietrza i redukcji negatywnego wpływu na środowisko. Mniejsza liczba ruchomych części i brak potrzeby wymiany oleju sprawiają, że serwisowanie jest tańsze i mniej czasochłonne. Silniki elektryczne są znacznie bardziej wydajne niż tradycyjne silniki spalinowe, co oznacza niższe koszty eksploatacji.

Nie mniej istotny jest komfort jazdy, a trzeba pamiętać, że dostawcze samochody elektryczne są znacznie cichsze podczas jazdy niż pojazdy z silnikiem spalinowym. Przyczynia się to do redukcji hałasu w mieście i zapewnia większy komfort zarówno dla kierowcy, jak i dla otoczenia.

Niestety wciąż istnieje problem ograniczonego zasięgu pojazdów elektrycznych w porównaniu z tradycyjnymi pojazdami z silnikiem spalinowym. Choć technologia akumulatorów stale się rozwija, niektóre modele dostawczych samochodów elektrycznych mogą mieć ograniczony zasięg, co może być problematyczne w przypadku dłuższych tras. Szczególnie, że w niektórych regionach może być trudno znaleźć wystarczającą liczbę stacji ładowania. Dodatkowo mimo stale rozwijającej się technologii szybkiego ładowania, czas ładowania samochodów elektrycznych wciąż jest dłuższy niż tankowanie paliwa.

Dostawcze samochody elektryczne ciągle są droższe niż ich odpowiedniki z silnikiem spalinowym. Chociaż koszty eksploatacji są niższe, wyższa cena początkowa może zniechęcać niektórych nabywców.

Dla wielu użytkowników małych aut dostawczych istotna jest maksymalna ładowność pojazdu. Niestety baterie w autach elektrycznych są ciężkie i zmniejszają parametry ładowności

Wady jednak nie wpływają negatywnie na regularne zwiększanie floty elektrycznych samochodów dostawczych na Górnym Śląsku. Według danych PZMT z pierwszego półrocza 2023 roku, po drogach naszego województwa przemieszczało się około 600 dostawczych elektrycznych busów. Ta liczba stale rośnie i praktycznie podwaja się rok do roku. Głównymi zainteresowanymi takimi pojazdami są firmy dla których istotą działania jest tak zwana „ostatni mila” czyli dostawa na terenie miasta lub aglomeracji. To są na przykład firmy kurierskie, lub zajmujące się dostawami do sklepów, restauracji czy zakładów usługowych w centrach miast itp.

kontakt@spyrahol.pl