Ekologiczny kierowca w Katowicach? Sprawdź nasze sposoby!

08 - 08 - 2023r. admin Ekologiczny kierowca w Katowicach? Sprawdź nasze sposoby!

Ciągłe zmiany klimatu, topniejące lodowce, wzrastający smog w dużych miastach jak Katowice, Chorzów czy Mysłowice, narastająca emisja gazów cieplarnianych – ciągle się o tym słyszy. Ciężko w dzisiejszych czasach być eco-friendly, jednak nie jest to niemożliwe. W tym artykule zostaną przedstawione rady jak być ekologicznym kierowcą. Tak zwany eco-driving to również przyjemność z jazdy i jej dynamika. A więc od czego zaczyna się ekologiczna jazda samochodem? Przede wszystkim od sprawnego samochodu, jeśli posiada się stary złom na czterech kółkach, nie wymienia się starych części samochodowych to nie można mówić o byciu eko, bo to nie ma sensu. W poniższym artykule przedstawiono kilka patentów na to jak emitować mniej spalin samochodowych do atmosfery i wprowadzić je w codzienny nawyk.

Czy rzeczywiście należy zrezygnować z jazdy samochodem w Katowicach, aby być bardziej przyjaznym dla środowiska?

Myśląc o emisji spalin samochodowych jakie obecnie wytwarzają auta to pierwszą myślą będzie korzystanie z Katowickiej komunikacji miejskiej czy przerzucenie się na rower. Jednak w okresie zimowym czy deszczowym może być to uciążliwe. Druga myślą pewnie byłby zakup auta jeżdżącego na benzynę, to samochodu hybrydowego, jednak nie każdy może sobie pozwolić na taki luksusowy wydatek. Same koszty produkcji takiego samochodu także są wysokie, niszczenie jego baterii po zużyciu również oraz materiały, z których jest on jest zrobiony.

Co można zrobić z obecnym autem, żeby wytwarzać mniej dwutlenku węgla do atmosfery?

Przede wszystkim warto sprawdzić stan swoich opon, ponieważ jazda na zniszczonym ogumieniu, tzw. “flaku”, wpływa szkodliwie na środowisko naturalne, przez większe spalanie i emisje CO2. Również powinno się sprawdzić przed wyruszeniem w trasę ciśnienie w oponach, ponieważ jest to gwarancja oszczędności oraz bezpieczeństwa. Przy zbyt niskim ciśnieniu w oponach, spalanie proporcjonalnie wzrasta oraz jeździ się niezbyt bezpiecznie, ponieważ samochód ma złą przyczepność. Kolejną rzeczą jest regularne, raz do roku co najmniej czyszczenie układu wtryskowego, na przykład przy pomocy oczyszczacza wtryskowego. Za każdym razem, gdy myje się zbiornik na olej należy go opłukać. Dzięki temu zredukuje się wytwarzanie spalin do atmosfery. Przy mroźnych dniach powinno się, jeśli to możliwe zredukować liczbę przejeżdżanych kilometrów. Przede wszystkim powinno się szanować swój samochód, dzięki temu będzie on służył na kilka, dobrych lat i nie będzie potrzeby kupować nowego, a wiadomo sprzedaż auta to zawsze problem i dodatkowo niepotrzebne koszty produkcji auta. Aby, być bardziej ekologicznym to trzeba „czytać jazdę”, czyli przewidywać to co może stać się na drodze, nie to co się dzieje tu i teraz, na światła, na auta jadące naprzeciwko i tym podobne. Nie można jeździć na tak zwanym „luzie”, ponieważ niszczy to skrzynie biegów. Należy dostosować biegi do odpowiedniej prędkości. Auto nic nie spala, a wtryski paliwa nie leją nic, ale jednocześnie kierowca wspomaga układ hamulcowy.

kontakt@spyrahol.pl